Assistenttiharjoittelija

Assistenttiharjoittelija

Julkaisupäivä

19.2.2025

Viimeinen hakupäivä

4.3.2025

Työsuhteen tyyppi

Kokoaikainen

Työsuhteen kesto

Määräaikainen

Yrityksen verkkosivut

https://www.dittmar.fi/

Yrityksen osoite

Pohjoisesplanadi 25 A, 00100 Helsinki

Yhteyshenkilö

Marie lehto

puhelinnumero

0503585652

Sähköpostiosoite

marie.lehto@dittmar.fi

Dittmar & Indrenius

Tutustu työnantajaan

Haemme nyt assistenttitiimiimme harjoittelijaa kesälle ja syksylle 2025!

 

Dittmar & Indrenius, tuttavallisemmin Dittis, on asianajotoimisto, jossa asiakas ja tiimi tulevat ennen kaikkea. Keskitymme haastavaan liikejuridiikkaan ja tarjoamme asiakkaillemme näkemyksellisiä neuvoja ja ylivoimaista lisäarvoa. Etsimme nyt joukkoomme assistenttiharjoittelijaa määräaikaiseen ja kokoaikaiseen, noin kahdeksan kuukautta kestävään harjoitteluun.

Ihmiset ja kulttuuri ovat Dittiksen liiketoiminnan ytimessä, ja tavoitteenamme onkin olla dittisläisille paras paikka kehittyä niin ammatillisesti kuin ihmisenä. Kulttuurimme kulmakivet palo, tavoitteellisuus, team before individual ja arvostaminen ohjaavat tekemistämme ja samalla jokainen dittisläinen vaikuttaa omalla tekemisellään kulttuurin kehittämiseen. Voisitko sinä kenties nähdä itsesi osana kulttuurimme kokonaisuutta?

Assistenttiharjoittelijana pääset työskentelemään monipuolisten tehtävien ja projektien parissa eri tiimeissä. Harjoittelujaksosi aikana tuet assistenttitiimiämme, mutta harjoittelun edetessä ja osaamisesi kehittyessä, pääset työskentelemään myös hyvin itsenäisesti erilaisten tehtävien parissa. Työpäivät ovat keskenään vaihtelevia ja voivat sisältää esimerkiksi materiaalien ja asiakirjojen valmistelua, kalenterien ja sähköpostien hallintaa, kokous- ja matkajärjestelyitä, yhteydenpitoa asiakkaisiin ja viranomaisiin, sekä tiedonhakua.

Mitä odotamme sinulta?

  • Soveltuvia korkeakouluopintoja, esim. tradenomin opintoja
  • Intohimoa uuden oppimiseen
  • Työskentelyotetta, joka on aktiivinen, huolellinen ja ratkaisukeskeinen
  • Hyviä priorisointi- ja organisointitaitoja
  • Sujuvia kommunikaatiotaitoja suomeksi ja englanniksi (luemme eduksi ruotsin kielen taidon)

Uskomme, että positiivisella ja uteliaalla asenteella sekä vahvalla palolla pääsee pitkälle. Monenlaiset persoonat sopivat joukkoomme, mutta olemme kaikki yhtä mieltä siitä, että haastavaakin työtä voi tehdä korkeasta tavoitetasosta huolimatta myös inhimillisellä otteella. Tukenasi on erittäin asiantunteva ja kokenut assistenttitiimi, ja saat kattavan perehdytyksen tehtävääsi.

Toivomme, että voisit aloittaa tehtävässä huhti-toukokuussa 2025 ja sitoutua tehtävään noin kahdeksaksi kuukaudeksi. Tarjoamme sinulle kiinteän kuukausipalkan, kattavat henkilöstöedut sekä viihtyisät toimitilat Helsingin keskustassa. Hyvän työporukan kanssa pääset töiden lisäksi halutessasi esimerkiksi laulamaan Dittiksen bändiin, osallistumaan kirjakerhoon tai pelaamaan mailapelejä.

Dittiksellä on hyvä olla ja kehittyä

Asiakkaat luottavat meihin.  Olemme koko pitkän historiamme ajan olleet asiakkaillemme se luotettu kumppani, jonka puoleen käännytään erityisesti niissä kaikkein vaativimmissa asioissa: suurissa yritysjärjestelyissä, monimutkaisten erimielisyyksien ratkaisemisessa ja muissa liiketoiminnan murrostilanteissa. Korkea tavoitetasomme yhdistettynä inhimillisyyteen – juuri ne samat asiat, jotka ohjaavat meitä sisäisesti – ovat avain myös tulevaisuuden asiakkaidemme parhaaseen mahdolliseen asiakaskokemukseen.

Autamme toisiamme kasvamaan. Kulttuurimme ytimessä on halumme olla suurten suomalaisten ja kansainvälisten asiakkaidemme paras neuvonantaja.  Olemme joukko määrätietoisia ja motivoituneita tekijöitä, joille huipulle tähtääminen on tärkeää.  Dittis onkin kasvualusta, jossa jokaisen on mahdollista saavuttaa oma potentiaalinsa muiden vahvalla tuella. Työnantajana tärkein tavoitteemme on olla se paras paikka kehittyä – ei vain ammatillisesti, vaan ihmisenä laajemminkin.

Tehdään yhdessä. Suhteellisen kompaktin kokoisessa työyhteisössämme ei tunneta hierarkiaa tai turhaa byrokratiaa. Keskinäinen luottamus onkin yksi tärkeimpiä tekijöitä, joka ohjaa toimintaamme. Meillä nuoret tekijät pääsevät kohoamaan piinkoviksi ammattilaisiksi kokeneimpien konkareiden rinnalla työskennellen.

Miten haet meille?

Haluamme nyt tutustua sinuun! Kerro siis meille, millainen tyyppi olet, minkälaista asennetta ja vahvuuksia toisit mukanasi ja mitä yhteiseltä matkaltamme odotat. Toimitathan meille CV:si ja hakemuskirjeesi (voit lisätä hakemuskirjeen ”Additional files” -osioon) viimeistään tiistaina 4.3.2025. Käsittelemme hakemuksia jo hakuaikana.

Heräsikö tästä kysyttävää? Lisätietoja saat HR- ja viestintäkoordinaattoriltamme Marie Lehdolta (marie.lehto@dittmar.fi, +358 50 358 5652). Lisäksi kannattaa tutustua kotisivuihimme www.dittmar.fi sekä tietenkin sosiaalisen median kanaviimme, joiden kautta voit saada pientä ensituntumaa tuleviin työkavereihisi.

Hae työpaikkaa linkin kautta: dittmarindrenius.teamtailor.com.